My Lai Katliamı


16 Mart 1968’de gerçekleşen My Lai Katliamı’nda 504 kişi öldürüldü. Elli yıl önce bir bölük asker Son My köyüne girdi ve büyük bir kısmı yaşlılardan, kadınlardan ve çocuklardan oluşan sivilleri katletti. Sonrasında bu olay My Lai Katliamı olarak anıldı.
1. Katliam, Son My köyüne bağlı My Lai mezrasında sabah saat 5:30’da başladı. Asıl hedef 48. Viet Cong Alayı idi. Helikopterlerden inen Amerikan askerleri evlerin kapılarından ve pencerelerinden içeri el bombaları atarak ilerlediler.
2. Üç ilâ dört saat içerisinde askerler 504 silâhsız sivili katletti. Bazıları bulundukları yerlerde bazıları da götürüldükleri boş arazilerde öldürüldüler. Kurbanların bir kısmına işkence edildi, can verene dek süngülendi. Kadınlara ve kızlara tecavüz ettiler. Etlerine bölüğün adı yazıldı. Saldırıda sadece bir Amerikan askeri yaralandı, o da kendisini ayağından vurmuştu. Viet Cong militanları bulunamadığı için operasyona son verildi.
3. Helikopteriyle bölgeden geçen, Lawrence Manley Colburn isimli bir asker iki arkadaşıyla katliama şahit oldu. Askerler helikopteri durdurmak için ateş açtılar. Otuz yıl sonra bu üç askere madalya verildi.
4. Ronald L. Haeberle isimli ordu fotoğrafçısının çektiği fotoğraflar ortaya çıkana dek bu katliam görmezden gelindi. Renkli fotoğraflar da çeken Haeberle, bu fotoğrafları 1969’da ABD ve Avrupa medyasına sattı. Bu fotoğraflar, bilhassa ABD’de skandala yol açtı ve katliam ile ilgili olarak soruşturma başlatıldı. Katliam haberleri, ülkede barış hareketine de ciddi bir ivme kazandırdı ve halkın Vietnam Savaşı ile ilgili algısını köklü bir biçimde değiştirdi.
5. Katliamın suçu sadece William L. Calley isimli bir yüzbaşının sırtına yıkıldı. 22 kişiyi öldürmekle suçlanan Calley, müebbet hapse çarptırıldı. Fakat Başkan Nixon, bu cezayı iptal etti ve Calley’nin cezası bir günlük hapis cezasına ve üç yıllık ev hapsine çevrildi.
6. Bir tahmine göre, 1965-1973 arası dönemde Vietnam’da bir ilâ iki milyon Vietnamlı öldürüldü.


Hiç yorum yok: