29 Mart 2018

,

İsrail’in Irk Ayrımcılığı Haftası

İsrail’in Irk Ayrımcılığı Haftası (IAW) 2018’de altı kıtada 33 ülkede 150’nin üzerinde etkinlik gerçekleştiriliyor. Bu yılın temasının merkezinde 1948 tarihli Nekbe’nin 70. yıldönümü duruyor. Nekbe, 750.000’den fazla Filistinliyi planlı bir şekilde sürgün edip Filistin’de sadece Yahudi çoğunluğa ait bir devlet kurma girişimini ve ona karşı halkın tüm yaratıcılığıyla gösterdiği direnişi ifade ediyor. Bu yılki İsrail’in Irk Ayrımcılığı Haftası’na nasıl iştirak edip ona nasıl destek sunabileceğini öğrenebilirsiniz.
Bu yıl, 19 Şubat- 17 Nisan arasındaki dönemde bir dizi etkinlik düzenleniyor.
New York’tan Ramallah’a, Yeni Zelanda’dan Güney Afrika’ya, Paris’ten Tayland’a halk, öğrenciler, aktivistler, sendikalar, dayanışma grupları etkinlikler örgütlüyor. Bu etkinliklerde halkı İsrail’in ırk ayrımcısı bir devlet olduğu konusunda bilgilendiren çalışmalara yer veriliyor. Hayatın birçok noktasında Filistinlilere ayrımcılık uygulayan devlete karşı düzenlenen bu etkinliklere katılanlar, Filistinlilerin hakları için tüm dünya genelinde faal olan ve giderek büyüyen BDS hareketinin parçası olarak canlı ve etkin kampanyalar yürütüyorlar.
Boykot, Tecrit, Yaptırımlar (BDS) kampanyaları, Güney Afrika’da ırk ayrımcılığının ifşa ve mağlup edilmesinde önemli bir rol oynamışlardı. Bu tür kampanyalar, İsrail’in ırk ayrımcılığına ve askerî işgaline son verme noktasında da ciddi bir katkı sunacaklar.
Peki siz ne yapabilirsiniz:
IAW internet sitesine bakıp yakınınızda gerçekleştirilen bir etkinliği tespit edebilir ve ona katılabilirsiniz.
Bize kayıt yaptırın ve bizimle olun! Planladığınız bir etkinlik varsa kayıt olarak bizi bilgilendirin, biz de etkinliğinizin duyurusunu yapma konusunda size yardım edelim.
Bir etkinliğe katılıyor veya bir etkinlik organize ediyorsanız, Twitter’da #IsraeliApartheidWeek etiketini kullanın. Dolaşımda olan diğer bir etiket de #70yearsResistingNakba [Nekbe’ye Yetmiş Yıldır Direniliyor]. Hafta boyunca tanık olunacak yaratıcılığın ve ortaya konulacak gücün paylaşılmasına katkı sunun.
Twitter’da IAW etkinliklerini şu adresten takip edin: @apartheidweek.
Haftaya yönelik etkinliklerin belgelenmesi, duyurulması ve öne çıkartılması amacıyla yüksek kaliteli fotoğraflarınızı bize gönderin. Etkinliğe ait bir açıklama notu ile birlikte fotoğraflarınızı şu eposta adresine de gönderebilirsiniz: iawinfo@apartheidweek.org.
Etkinliklere katılın ve BDS hareketinin inşasına birlikte devam edelim!
Filistin Ulusal BDS Komitesi

0 Yorum: