Bir Rachel Vardı Bilir misiniz?

Biz burada birbirimizi tekfir ederken, birbirimizi yerken, Amerika’dan yola çıkıp, evinden, ana-babasından, malından, mülkünden geçip Filistin’e, direnişe dâhil olan bir Rachel var, bilir misiniz?
Hani hep derler ya; “erkek gibi” diye...
Erkek gibi değil “Kadın” gibi!
Ne İslam'ın ne de imanın şartını biliyordu, ne bir mezhebi vardı, ne de cemaati...
Müslüman değildi, belki bizim gibi Müslüman olsa idi evinde otururdu. Fakat dayanamadı zulme, belki ona da verseler bir cihad koltuğu bizim gibi o da otururdu sıcacık evinde.
Ve tanklarıyla geldiler İsrail askerleri. Buldozerlerle geldiler. Evini yıkmak istedikleri Filistinli aile yalnız değildi. Rachel kendini siper etti dozerin önüne.
Dağ gibi büyüdü Rachel, ümmetin erkekleri küçülürken.
Ve oracıkta canını teslim etti. Acımadan ve gözlerini kırpmadan katl'ettiler Rachel'i.
Ne yanında durabildik ne arkanda saf tutabildik Rachel. Biz kendi kavgamızdan seni fark edemedik. Şimdi hikâyeni yayınladığımda yine içim dolacak ve aklımdan çıkmadığın an'lara başka ortaklar, başka şahitler sunacağım sana. Seni bilmeyenlerin seni tanıması adına. Seni bilmeden ahkâm kesenlere bir ibret olması adına...
Birileri “İnkılap Şehidi Kubilay” diye avaz avaz bağırırken, ben sana “Ümmet Şehidi” diyememenin ezikliğiyle yazıyorum. Çünkü biz İslam'ı böyle anladık. Sen kâfirsin, biz Müslüman...
Ferhat Taşdemir

Hiç yorum yok: