Maraba

Darbe girişiminin başarısızlığını ve en nihayetinde Yenikapı mitingini herkes kendi düşünsel ve ideolojik penceresinden okuyor. Ben de tabii olarak aynı pencereden okuyorum.
Süreçte İslamî duyarlılık gibi bir sâik ile okumalar yapanları takdir ediyorum.
Olmayan şeyi görebilme yetisi bu kadar gelişkin başka nerede vardır?
İkincisi bir Kürt olarak bu süreçte halkımı ve hakkımı temsil eden ifade eden bir tek emare dahi göremedim.
Bu ülkede Kürd'ün sadece tebaa olduğu gerçeği bir kez daha sahneye konulurken, buna razı olanlara bir şey demiyorum ama rıza göstermeyenlerin bunu görememesini anlayamıyorum.
Hülasa, ne İslamî kimliğim adına bir berraklık emaresi ne de fıtri aidiyetim adına bir kabul ve teslim manzarası görebildim.
Yenikapı mitingini baştan sona pür dikkat takip ettim. “Ben bu manzarada nerede oturuyorum” diye sordum ve cevabım şu: “yerim yok, orada ancak maraba olarak yer edinebilirim” oldu!
Ahmet Kaya

1 yorum:

Andok dedi ki...

Pür dikkat takip edilmesi gereken merkezi uygarlıktan kopuştur. Sistemi eleştiriyoruz anacak bu yeterli değildir. Eleştirmek reddetmek demek değildir. Sistemi reddettiğimiz zaman özgür yaşayabiliriz. Bu yüzden merkezi uygarlık saflarında yer aramayalım. Sistem içi arayışlardan vazgeçelim. Devletçi uygarlıktan koparak, dışında yer alarak saldırılar geliştirelim. Sistem içi mücadeleler bir şey kazandırmayacağı gibi bizleri daha çok sistem içileştirir. Hülasa, o zaman İslamî kimliğim adına bir berraklık emaresi ne de fıtri aidiyetim adına bir kabul ve teslim manzarası görme arzusu gelişmeyecektir. Böyle arzular bile kölelik düzeyinin göstergesidir. İslami kimliği özüyle buluşturacak, fıtri aidiyetler tartışma konusu dahi olmayacaktır.