Seret Londra’yı Boykot Et

İsrailli keskin nişancıların Gazze’de çok sayıda göstericiyi katledip sakatladığı ama tek bir ceza almadığı bir dönemde (28 Nisan tarihli haber), bu hafta içerisinde İsrail büyükelçiliğinin ve Dünya Siyonist Örgütü’nün sponspor olduğu Seret Londra İsrail Film ve TV Festivali Londra, Brighton ve Edinburgh’da gerçekleştirilecek. Festival, sinemanın cazibesini İsrail’i kültürlerin ve dinlerin kaynaştığı bir pota olarak takdim edip onun reklâmını yapacak.
Oysa İsrail, Filistinlilerin medya sahasında faaliyet yürütme serbestiyetini bilerek ve düzenli olarak engelleyen bir ülke. 6 Nisan’da Filistinli kameraman Yaser Murtaza Gazze’de gerçekleştirilen “Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü”nü filme alırken İsrailli bir keskin nişancı tarafından vurularak katledildi. Aynı gün, üzerinde basın ceketi bulunan altı foto muhabiri İsrail ordusu tarafından yaralandı. O günden sonra fotoğrafçı Ahmed Ebu Hüseyin vurularak öldürüldü. Bu yaşananlarda bir anormallik söz konusu değil. Zira geçen yıl İsrail güçleri 139 gazeteciye saldırdı, 33’ünü gözaltına altı. 27 vak’ada gazetecilerin teçhizatı yok edildi veya sabotaja maruz kaldı. İsrail güçleri 17 medya kurumunu kapattı. Filistinli gazeteciler ve yönetmenler bu sebeple etnik kimlikleri üzerinden sistematik olarak baskılara maruz kalıyorlar.
Sanat, medya ve kültür, zulüm yüklü gerçekliğe zahirde kabul edilir bir görünüm kazandırmak için devreye sokuluyor. Biz yönetmenler, gazeteciler ve sanatçılar olarak, sinema, medya ve kültür kurumlarını temel ahlâkî ölçütlere göre hareket etmeye çağırıyoruz. Bu kurumlar, sistematik bir biçimde, geniş bir kapsam ve ölçek dâhilinde insan haklarını ihlal ettiği için suçlu olan bir rejimin sponsor olarak ulusal kutlamalara gerekli zemini teşkil etmesine karşı çıkmalıdırlar.
Yaser Murtaza üstte solda, Ahmed Ebu Hüseyin üstte sağda. Her ikisi de gösteriler esnasında İsrail askerlerince vurulup öldürüldü.
Dr. Beşir Ebu Manne, akademisyen
Candace Allen, yazar, yönetmen
Leah Borromeo, gazeteci ve yönetmen
Prof. Haim Bresheeth, belgesel yönetmeni
Victoria Brittain, yazar ve gazeteci
Liam Cunningham, aktör
Dror Dayan, belgesel yönetmeni
Helen de Witt, sinema programcısı
Tam Dean Burn, aktör
Gareth Evans, küratör, yapımcı
Yasmin Fedda, sinema yönetmeni
Simon Fisher Turner, besteci
Maysaloun Hamoud, sinema yönetmeni
Ashley Inglis, senarist
Aki Kaurismäki, sinema yönetmeni
Peter Kennard, sanatçı
Helena Kennedy QC, avukat, yayıncı
Michel Khleifi, sinema yönetmeni
Peter Kosminsky, yazar, yönetmen, yapımcı
Paul Laverty, senarist
Mike Leigh, yazar, yönetmen
Ken Loach, sinema yönetmeni
Hettie Macdonald, sinema ve televizyon yönetmeni
Miriam Margolyes, aktör
Laura Mulvey, sinema bölümü profesörü
Rebecca O’Brien, film yapımcısı
Andrew O’Hagan, yazar
Maxine Peake, aktör
Omar Qattan, film yapımcısı
William Raban, sinema teorisi profesörü
David Roger, yapım tasarımcısı
Juliet Stevenson, aktör
Saeed Taji Farouky, belgesel yönetmeni
Harriet Walter, aktör
Roger Waters, müzisyen
Susan Wooldridge, aktör ve yazar

Hiç yorum yok: