İhsan Abi

Zaman zaman gereksiz çıkışlarına katılmasam da mütevazı, sıcakkanlı, güler yüzlü hâliyle davranışları örnek alınacak, babacan bir insandır İhsan Abi...
İslamcıların iktidara gelmesi, sistemin sunduğu fırsatlar sayesinde muhafazakârın içinde sınıf ayrımı daha da belirgin hâle geldi.
Bu kapitalist ruhlu, rahatına düşkün mutlu azınlık tarafından adalet, eşitlik, paylaşım vurgusu yapan İhsan Eliaçık gibiler her zaman tehdit görülmüşlerdir.
Muhafazakârın içinde geçim mücadelesi veren gariban kesim, ara ara İhsan Abi’nin vurguladığı söylemlerine ne kadar da “hoca haklı” dese de bu muhafazakârların içinde rahatına düşkün mutlu azınlık, İhsan Abi ve bu gibi hocaların ele aldığı konuları farklı alanlara çekerek hakikati örtme çabasında oldu. Geçim mücadelesi veren muhafazakârlara hâkim olan bu kesim, hep ruhban sınıfı ve iktidarın beslediği, ihale peşinde koşanlarla birlikte hareket etti.
Lakin ortak mülkiyet vurgusu, eşitçe paylaşım, kardeşçe, barış içinde yaşam, bu ülkenin ortak kaderidir.
Bu kavramlarla yüzleşmekten başka çaremiz yok. Yok, çünkü İhsan Eliaçık’lar her zaman olacak, hak ve hakikat mücadelesi verenler er ya da geç galip gelecek.
Allah’ın yeryüzünde insanlara verdiği onca nimetin karşılığı olarak, mazlumlar haklarını zalimin yakasına sarılıp “sana ait olmayanı ait olana teslim et” demelidirler. Bu o verilen nimete karşı ödenecek bir borçtur.
Hz. İbrahim’den miras kalan yeryüzü sofrasında, dil, din, renk ve cinsiyet ayrımı yapmadan, eşitçe ve kardeşçe paylaşım üzerine kurulu ortak mülkiyet ruhunu yaşayıp yaşatanları tarih hiçbir zaman unutmaz.
Murat Yıldız

Hiç yorum yok: