Muhiddin D’baha

Siyahların Hayatı Önemlidir hareketinin önde gelen isimlerinden olan Muhiddin Emin Moye [Muhiddin D’baha], Salı sabahı New Orleans’ta bisikletle yolda giderken vurularak öldürüldü.
32 yaşında olan Moye’nin ismini herkes geçen yıl Charleston’da bir göstericinin elindeki Konfederasyon bayrağını almak için polis şeridinin üzerinden atlarken çekilen görüntülerinden biliyor. O, ırklararası eşitlik için yıllarca mücadele etmiş bir isimdi.
Kız kardeşi, kendisiyle yapılan telefon görüşmesinde şunları söylüyor:
O her zaman adalet, eşitlik ve doğruluk için mücadele etti. Hep başkaları için bir şeyler yapmak istedi. Hiçbir zaman kendisini ön planda tutmadı.”
  
* * *
"Charleston Katliamı sonrası burada bir yürüyüş gerçekleştirdik. İsmi Beyaz Üstünlükçülüğünü Toprağa Gömme Yürüyüşü idi. Kölelik savunucusu eski başkan John C. Calhoun’un heykelinde birkaç Konfederasyon bayrağı yaktıktan sonra yürüyüşe başladık. Buraya, Denmark Vesey’nin heykeline kadar yürüdük.
Burası, bir köle isyanı örgütleyicisinden ilham aldığımız yer. Vesey, Charlestonlıları özgürleştirmek için mücadele etti ve onlara hep özgürlüklerini anımsattı. Denmark Vesey’nin düşüncesi Rahibe Emanuel’i hedef alan Dylann Roof’un yaslandığı sebeplerden birisiydi aynı zamanda. Burası, ayrıca Denmark Vesey’nin de kilisesiydi.
Denmark Vesey’nin düşüncesi, Afrikalıların politik ve toplumsal bağımsızlığı ile ilgiliydi.
Bu milletin bir parçası olmadığımızı, onu hiç deneyimlemediğimizi her daim akılda tutmalısınız. Çünkü biz, farklı bir millete bir mal gibi ithal edildik. Bu nedenle milli kimlik, bizim hâlen daha izini sürdüğümüz bir şey.
Eğer esirsek, özgürlüklerimiz yoksa, eşitlikten söz edilmiyorsa, bizim de o milli kimliği deneyimlememiz asla mümkün olmuyor.
Dolayısıyla onların başvurdukları asıl stratejik hamle, tarihimizi, bilhassa direniş ve isyan tarihimizi, kurtuluş mücadelesiyle yüklü tarihimizi dilsizleştirmek üzerine kurulu, uyanmakta olan bilinçlerimizden bu tarihin sökülüp atılması kasti ve gayet stratejik bir hamle.
İşte burası, ilham almak için geldiğimiz bir yer."

Hiç yorum yok: