Baran Sason

H.’nin ölümü, Facebook aracılığıyla duyuruldu. Dışişleri Bakanlığı, Hollandalı olan (24 yaşındaki) H.’nin 15 Şubat’ta öldüğünü teyit etti. H., bu yılın başından beri Suriye’nin Kürd bölgesindeydi. Geçen yıl kendisinin dediğine göre, IŞİD’in başkenti Rakka’ya, YPG üyesi Kürdlerle birlikte gitmişti.
Kendisine isim olarak Baran Sason’u seçmiş olan H., Facebook sayfasına birkaç kez elinde silâhlarla ve tutsak edilmiş IŞİD üyeleriyle çekilmiş fotoğraflarını yüklemişti. Birkaç gün önce Deyrezzor’da öldü. YPG, bölgede IŞİD’den artakalanlarla hâlen daha mücadele ediyor. H., bombalı araç saldırısı sonucu ölmüş.
Ölümünden anlaşıldığı kadarıyla H., Rakka düştükten sonra bölgede kalmayı sürdürmüş. IŞİD’e karşı Kürdlerle birlikte savaşan Avrupalılar, 250 kilometre uzaktaki Afrin bölgesine gittiler. Buradaki Kürdler, Türk ordusunun saldırılarına maruz kalıyorlar.
Ukrayna
Eindhoven’da yetişmiş olan H., Suriye’ye gitmeden önce, birkaç ay süreyle Ukrayna’da kalmış. Burada Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı mücadele eden aşırı sağcı milislerle birlikte savaşmış. Dediğine göre, “savaşın daha önemli olduğunu” düşündüğü için Suriye’ye gitmiş. “Bu savaş güçle ilgili, özgürlükle ilgili”.
H., aynı zamanda “saf” Avrupa tartışmalarının sürdüğü, kaynağı belirsiz internet sitelerine de üyeymiş. Yazarlardan biri, kendisini “gerçek bir savaşçı şair” olarak anıyor: “Onun için hangi safta olduğunun bir önemi yoktu, o sadece savaşmak istiyordu. “Tek isteği ‘gerçek’ bir savaş bulmaktı.”
“Kendisini Davaya Adamış Bir Yoldaştı”
Suriyeli Kürdlerin Hollanda’daki temsilcisine göre, “Baran Sason kendisini davaya adamış bir yoldaştı”. Basın açıklamasında dile getirildiği biçimiyle, o, Suriye’ye gözünün önünde yaşanan adaletsizlikler karşısında sessiz kalmamayı tercih ettiği için gitmişti. Baran Sason, hoşgörü, çokkültürcülük, eşitlik ve adalet için savaştı. Kendi ifadesiyle, Suriye’deki savaş özgürlükle ilgiliydi.” Üyesi olduğu birim ise onu sadık, davasına bağlı bir “heval” olarak hatırlayacağını söylüyor ve onu bir kardeş olarak özleyeceklerini ifade ediyor.
Cyril Rosman

Hiç yorum yok: