Eylem Alanımız

Allah’ın sevgisi ve ilmi kalpleriniz üzere olsun.
Birlikten, beraberlikten, sevgiden bahsediyoruz, bunların gerçekleşmesi adına temennilerde bulunuyoruz, peki bu temennilerde ne kadar samimiyiz?
Ne demiş şair: “Neyleyim eyleme dökülmeyen temenniyi.” Yok yok şaka, yok öyle bir şair ve şiiri ama olsun, banane gerçekleşmesi adına eyleme geçmediğiniz temennilerinizden.
Diyorum ki gelin, bu bayram hep birlikte ama mümkünse el ele olmasın neden mi çünkü 20 elin yükünü 2 ele yüklemenin âlemi yok, gelin her birimiz kendi başına bir ümmet olsun bu bayram.
Bunun için de önce kendimize sonra da eylem alanımıza dâhil olan isimlere gelin Allah’ın şu ayetlerinden zikredebildiklerimizi zikredelim.
Şûrâ, 23. Ayet:
“İşte bu, Allah'ın, inanıp salih ameller işleyen kullarına müjdelediği şeydir. De ki: ‘Ben buna (yaptığım tebliğ görevine) karşılık sizden, akrabalıktan doğan sevgiden başka bir ücret istemiyorum.’ Kim güzel bir iş yaparsa, onun iyiliğini artırırız. Şüphesiz Allah, çok bağışlayandır, şükrün karşılığını verendir.”
Rûm, 31-32. Ayet:
“Allah'a yönelmiş kimseler olarak yüzünüzü hak dine çevirin, O'na karşı gelmekten sakının, namazı dosdoğru kılın ve müşriklerden; dinlerini darmadağınık edip grup grup olan kimselerden olmayın. (ki onlardan) her bir grup kendi katındaki (dinî anlayış) ile sevinip böbürlenmektedir.
Mâide, 8. Ayet:
“Ey iman edenler! Allah için hakkı titizlikle ayakta tutan, adalet ile şahitlik eden kimseler olun. Bir topluma olan kininiz, sakın ha sizi adaletsizliğe itmesin. Âdil olun. Bu, Allah'a karşı gelmekten sakınmaya daha yakındır. Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”
Ra’d, 28. Ayet:
“Onlar, inananlar ve kalpleri Allah’ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki kalpler ancak Allah’ı anmakla huzura kavuşur.”
“Dünyayı değiştirecek olan dua değil, eylemdir.” [Aliya İzzetbegovic]
Selam ve Dua ile hayırlı bayramlar.
Arif Dağhan

Hiç yorum yok: