Nuriye ve Semih Açlık Grevinde!

Akademisyen Nuriye Gülmen ve ilkokul öğretmeni Semih Özakça, 20 Temmuz 2016’da Türkiye’de Olağanüstü Hâl’in yürürlüğe girmesi üzerine, keyfî ve kanuna aykırı bir biçimde çıkartılmış olan bir kararname ile işlerinden atılmış on binlerce kamu emekçisi içerisindeki iki isim olarak işlerini kaybetti.
İşlerinin kendilerine geri verilmesini talep eden Gülmen ve Özakça, Kasım 2016’da Ankara’nın merkezindeki Yüksel Caddesi’nde oturma eylemi başlattı. Bir dizi polis saldırısı ve gözaltı ardından, 11 Mart 2017’de açlık grevine başladılar.
Bugün, 9 Mayıs 2017, açlık grevlerinin 62. günü. Hükümet, onların haklı taleplerine kayıtsız kalmaya devam ediyor. Açlık grevi kritik aşamaya girdi. Dün Nuriye Gülmen tansiyonu düşmesi üzerine eve dönmek zorunda kaldı (Seyrisokak).
Onların haklı taleplerine ses vermek, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönme mücadelesine destek vermek zorunludur. Gülmen ve Özakça ile dayanışma içerisinde olduklarını göstermek ve onların seslerinin işitilmesini sağlamak için Barış İçin Akademisyenler grubundan birçok isim, dönüşümlü açlık grevine başladı.
Bu kritik aşamada, zaman çok önemli.
Yarın Çok Geç Olacak!
Uluslararası toplum, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın mücadelesi için sesini yükseltmelidir!
Bu imza kampanyasına imzanızla destek verin, Türkiye hükümetine Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı yeniden işlerine iade etmesini söyleyin.
İmkânınız var ise, bulunduğunuz ülkedeki meclis üyelerine bu acil meseleyi meclis gündemine veya ülkenin üyesi olduğu uluslararası platformun gündemine getirmelerini talep edin.
Sosyal medyada Türkiye hükümetinin onların taleplerini dinlemesini istemek, dayanışma çağrılarını veya konuyla ilgili haberleri yaymak için #NuriyeAndSemihAreNotAlone etiketine destek verin!
Ayrıca bulunduğunuz ülkedeki Türkiye büyükelçiliği ile de temas kurabilirsiniz. Türkiye elçiliklerinin numaraları ve adresleri için şu linki ziyaret edebilirsiniz: http://www.mfa.gov.tr/yurtdisi-teskilati.tr.mfa
Nuriye ve Semih’in Dostları

Hiç yorum yok: