Trump Kukladır

FHKC’nin internet sitesinde kendisiyle yapılan röportajda Filistinli solcu yazar, Yoldaş Halid Bereket bölge halkına ve dünyaya yönelik ABD’nin yol açtığı ve açmaya devam ettiği tehditlerle ilgili olarak şunları söyledi:
“ABD emperyalizminin savaş suçları utanmazca artıyor, Afganistan-Pakistan sınırına kısa bir süre önce atılan şu ‘bombaların anası’ bunun son kanıtı. Bu suç, Suriye’deki ABD saldırganlığından ve Doğu Asya’daki savaş tehditlerinden ayrı düşünülemez. ABD’nin Suriye’yi, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni tehdit ettiğini, sivilleri ve Afganistan toprağını uluslararası tehditlerine destek olacak silâhlar için deney alanı olarak kullandığını görüyoruz.
Bütün bu eylemler ABD’nin ‘düşman’ ya da ‘muhalif’ olarak tanımladığı ülkeleri tehdit etme çabalarından ibaret olmayıp, aslında tehditlerini ‘tarafsız’ güçlere doğru yaygınlaştırma anlamına da geliyor.
Trump, geçtiğimiz on yıl boyunca İsrail’in bombalarını ve silâhlarını Gazze ve Lübnan’da denediğini hatırlatır şekilde, halklarımızın ve bölgemizin ABD savaş endüstrisi için bir deneme sahası olmasına alışmamızı ve bunu normal karşılamamızı istiyor. Nitekim ABD ve İsrail uluslararası silâh fuarlarında, Gazze’deki çocukların, Afganistan’daki kadınların, Yemen ve Irak’ta yoksullaştırılmış sınıfların üzerinde ‘başarıyla’ denenmiş olduğu silâhları satıyor. ABD silâh şirketleri bölgede halklarımızın katledilmesinden günbegün kâr ediyor.
Katil ABD emperyalizmi bölgemizde yeni bir olgu değil, Trump ve ABD’nin rolüyle ilgili her türden yanılsamanın bir kenara bırakılması gerekiyor. Trump, ipleri bankacıların, polislerin ve generallerin elinde olan bir kukladır. Bugün Arap dünyasında Suudi Arabistan, Katar ve Mısır’da Sisi’nin önderliğindeki gerici güçlerin iki konuda Trump’ın ardına dizildiğini görüyoruz; ‘teröre karşı savaş’ ve İran’a karşı gerçek ekonomik ve politik savaş ve askerî savaş tehdidi.
Bugün gerici Arap rejimleri, direnişe ve bölgedeki her türlü devrimci ve gerçekten demokratik değişime karşı İsrail ile işbirliği yapıyor. Bu, Filistin halkı ve onun hakları pahasına ve Arap halkına gerçeği tersyüz edilmiş hâlini dayatarak yapılıyor, yani İsrail’in ‘dostumuz’ ve İran’ın ‘düşmanımız’ olduğuna dair ağır bir propaganda yürütülüyor.
Trump, Filistin’e önce bir CIA yöneticisini ve daha sonra Filistin Yönetimi’ne dokuz şart sunan özel bir elçi gönderdi, iki adam da Mahmud Abbas’la buluştu. Bu buluşmalardan önce Filistin Yönetimi’ne güvenlik delegasyonları gönderilmişti. Olup biteni özetlemek gerekirse, Filistin Yönetimi ABD ve İsrail için bir güvenlik şubesi gibi çalışacak. Abbas, ABD’nin dokuz koşulunu, özellikle de Batı Şeria ve Gazze’de halk sınıflarının açlıktan ölecek hâle gelmesini sağlamak suretiyle, şimdiden yerine getirdi.
“Bu durum ne anlama gelmektedir? Filistin kapitalist sınıfının krizini Filistin halk sınıflarının krizini yaratarak çözmek istiyorlar, halk için bir kriz yaratarak ve Filistin halkının hakkı olan fonları ABD ve Avrupa güçlerinin dayattığı koşulları yerine getirmek için çalarak. Bu, onlara ve Trump’a hizmet ediyor. Gazze’den Ayn el-Hilve’ye ve Suriye’ye kadar Filistinlilerin yaşadığı toplumsal ve ekonomik krizleri gördüğümüzde, bunların kapitalizmin, Siyonizmin ve emperyalizmin ürünü olduğunu ve en gerici iktidar biçimlerini konsolide etmek için kullanıldığını biliyoruz.
Bugün Gazze’yi aç bırakma siyaseti neden ortaya çıktı? Güvenlik işbirliği siyaseti neden yoğunlaştırılıyor? Filistin Yönetimi, neden Filistin halkının birlik ve güvenlik işbirliğinin sona erdirilmesine yönelik çağrılarını reddediyor? Bütün bunlar yeni bir döneme girdiğimizin işareti, bu yeni dönemde Batı Şeria ve Gazze’nin kapitalist sınıfının ‘özyönetime dayalı hükümeti’ni, devlet olmanın getirdiği egemenlik ve otoriteden eser yokken, ‘Filistin devleti’ olarak tanımlayarak, kabul ettikleri bir dönemdir. İsterseniz ‘Filistin imparatorluğu’ adını verin, hâlâ Vichy rejimiyle yönetilen işgal düzenidir bu.
Halkımız, Abbas’ın İsrail’in tek bir yerleşimi inşa etmesini engelleyemeyeceğine ya da tek bir esirin özgürlüğünü sağlayamayacağına ikna olmuş durumda. Bunlar Filistin direnişinin görevleridir. Bir başka acil görev, boykot hareketinin güçlendirilmesi ve genişletilmesi, ırkçı, Siyonist devletin tecrit edilmesidir. Güvenlik işbirliğinin başkanıyla ABD emperyalizminin pasta yerken Arap topraklarına füze atmakla övünen, açıkça ırkçı başkanını bir araya getiren tuhaf Abbas-Trump buluşması konusunda tek bir vehme kapılmamak gerekiyor
Nitekim ABD’deki Filistin toplumunda Mahmud Abbas’a, açıklandığı gibi ay sonunda, Washington’a gelmeden önce Filistin halkı ve ABD’deki Filistinliler adına konuşmamasını isteyen bir mesaj göndermelerini istedik. Filistin halkının gerçek temsilcileri İsrail tarafından esir alınmıştır. Bu vesileyle, dünyanın her yerindeki ilerici ve devrimci güçleri İsrail’de ve -ABD ve Fransa da dâhil olmak üzere- başka yerlerdeki hapishanelerde kahramanca mücadele eden Filistinlilerle dayanışma ve eylem haftasına destek vermeye çağırıyoruz.

Hiç yorum yok: