Şeyh Said Zulme "Hayır" Demektir

Basına ve Kamuoyuna
Diyarbakır’da 1 Nisan’da yapılacak Evet Mitingi’ne yönelik yapılan davet duyurusu için Şeyh Said ve dava arkadaşlarını kullanarak çağrı yapan afiş üzerine bu açıklamayı yapma ihtiyacı zorunluluk halini almıştır.
Şeyh Said ve dava arkadaşlarını güncel politik çıkarları için kullanma basiretsizliği, acizliğini ve ahlaksızlığını gösteren bu duyuru sahiplerini kınıyoruz. AKP Diyarbakır İl Yönetimi bu hakareti yapma hakkına sahip değildir, haddi de değildir.
1925 yılında yaşanan hadiseler sonrasında Şark İstiklal Mahkemesi, dönemin mahkemeleri ve askerî güçleri tarafından katledilen insanların manevi şahsiyetlerine saldırı niteliğinde olan bu duyuru, mevcut iktidar sahiplerinin ikiyüzlülüğünü ve acizliğini ortaya koymaktadır.
Bu çevreler, yönetim erkini ellerinde bulundurdukları süre içerisinde Şeyh Said ve dava arkadaşlarına yönelik saygıdan yoksun, gayri ciddi tutumlarını her fırsatta göstermişlerdir. Erzurum-Hınıs’ta Şeyh Said Efendi ve dava arkadaşlarının hatırasına yapılan abide yıktırılıp belediye başkanı olan Şeyh Said Efendi’nin torunu Hasan Basri Fırat soruşturmaya tabi tutulup cezalandırılmıştır. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından isimlendirilmesi yapılan Dağkapı’da bulunan Meydan isimlendirilmesi iptal edilmiştir. Şeyh Said ve dava arkadaşlarının mezar yerlerinin ailelerine verilmesine yönelik yaptığımız tüm başvurular cevapsız bırakılmış, kaale bile alınmamıştır. O dönemin aydınlatılması için arşivlerin açılması bilgi ve belgelerin kamuoyu ile paylaşılması taleplerimiz sonuçsuz kalmıştır. Yapılan zulümler ile ilgili özür dilenmesi ve sonuçlarının ortadan kaldırılması taleplerimizi sağır sultan duymuşken mevcut iktidar sahipleri oralı olmamıştır.
Şeyh Said ve arkadaşları Allahü Teala’nın (CC) ayetlerinden biri olan Kürt Milleti’ni baskı cenderesi altına alıp inançsal, tarihî ve kültürel değerlerini her gün talan etmeye, gasp etmeye devam eden, yakıp yıkıp yok etme dışında yaşanan sorunların çözümü için hiçbir şey yapmayan iktidarların ellerinde basit bir propaganda malzemesi olamayacak değerlerimizdir. Mevcut tutum sahiplerini bu değerlerimize saygılı olmaya, davranışlarını gözden geçirmeye ve bu durumdan dolayı özür dilemeye devam ediyoruz.
Bilinmelidir ki Şeyh Said ve dava arkadaşlarına gönül vermiş hiç kimse bu basit yaklaşımlara prim vermeyecek, bu zulüm düzenini, sulta rejimini güçlendirecek hiçbir yaklaşıma “Evet” demeyecektir.
Komeleya Şeyh Said

Hiç yorum yok: