Modern Kölelik

İnsanları zincire vurarak ve kırbaçlayarak çalıştırmanın kitlesel başkaldırılara neden olduğunu gören sistem lordları için iktidarlarını ve yaşamlarını isyan eden kölelere kaptırmadan dünyanın kaymağını yemenin bir yolu olmalıydı.
Aradıkları çözümü bulmaksa çok sürmedi. Hayallerle ve umutlarla şapşallaştırdıkları cahil insanları borçlandırarak, bu borçlu kurbanların onlar için çalışmalarını sağlamak, kırbaçlı, zincirli kölelikten çok daha efektif bir yöntemdi.
Fark ettiyseniz, bir erkeğin, evleneceği kıza, maaşının en az üç katı değerinde tek taş alma zorunluluğu, beraberinde sisteme borçlu kalan ve borcunu ödemek için çalışmak zorunda olan köleler yaratıyor.
Afrika’da, çocukları, insanları öldürerek bir kuruşa mal ettikleri elması, lordların lüks dünyalarını, saraylarını inşaa etmek, kurmak, temizlemek, işletmek için köle gibi çalışmasına ihtiyaç duyulan moron bireylere yüz kuruşa (borçlandırarak) sattıklarında sistem lordları, onlar için birkaç yıl daha mecburen çalışacak köleler kazanmıyor mu?
İşte size modern köleliğin işleyişinin en basit örneği.
Lordların elinde olan medyadan saftirik bireylerin beynine, “tek taş yüzük al” mesajını sok. Sonra lordların bir kuruşa mal edip yüz kuruşa sattığı tek taşları almak için sıraya giren saftirikleri, borçlandırarak köle olarak kullan.
Bu borç ödeme süreci boyunca da adamcağızın sevgili, biricik karıcığını medyadan pompalayarak başka başka isteklerle adamın başının etini yemesini de sağladıklarını tahmin ediyorsunuzdur.
Böylece, bu kölenin ömür boyu kredi ve borç içinde, karısının arzularını yerine getirmek için köpek gibi çalışması sağlanıyor. Hatta mümkünse kadının işgücünün de bu köle havuzuna katılması için gerekli adımlar da mutlaka atılıyor.
Yok paraya mal ettiğin bir malı, bol paraya sat, borçlandır, çalıştır, sömür, tüket, yaşlandır ve çöpe at.
Sonra onların doğurdukları çocuklara aynı tuzağı kur ve sarayında nesiller boyu lüks içinde yaşa.
İşte modern kölelik sisteminin özü bu.
İsmail Okutan

Hiç yorum yok: