Kudüs Eylemi

Kudüs'te dün İsrailli askerlerin üzerine kamyon sürülerek düzenlenen eylemi Filistin Halk Kurtulus Cephesi (FHKC) üyesi Fadi Kanber'in düzenlediği açıklandı.
Kudüs'te kamyonla gerçekleştirilen eylemde 4 asker ölmüş, 8'i ağır 15 asker de yaralanmıştı.
Siyonist İsrail, saldırıdan sonra 5'i Kanber'in ailesinden olmak üzere 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların Kudüs'teki bir güvenlik merkezine götürüldükleri bildirildi.
Fadi Kanber'in eşini, anne ve babası ile kardeşleri Muhammed ve Münzir gözaltına alındı.
Şehit Fadi Kanber'in dört çocuğu olduğu, çocuklarının en büyüğünün yedi yaşında ve en küçüğünün ise henüz sekiz aylık olduğu öğrenildi.
FHKC Eylemi Kutladı
Filistin Halk Kurutuluş Cephesi (FHKC) yayınladığı yazılı açıklamada, "Halkımızı Kudüs eyleminden dolayı tebrik ediyoruz. Bu eylem işgal gücünün ve Yahudi yerleşimcilerinin topraklarımızda ve mukaddesatımıza yönelik izlediği çirkin eylemlere tepki olarak gerçekleşmiştir" ifadesi kullanıldı.
İslami Direniş Hareketi (Hamas), Kudüs'teki kamyonla çarpma eylemini kutlayarak, eylemin işgalcilerin arkası kesilmeyen cinayetlerine verilmiş doğal bir tepki olduğunu belirtti. Eylemin işgalcilerin cinayetlerine ve Mescid-i Aksa'ya düzenledikleri baskınlara misilleme olduğunu söyledi. Hamas açıklamasında Batı Şeria ve Kudüs'te yaşayan Filistinlileri işgalcilere yönelik bu tür eylemleri artırmaya, Mescid-i Aksa'yı ve Filistin halkının haklarını savunmaya çağırdı.
Filistinli El-Ahrar Hareketi de yayınladığı bildiride, Kudüs'teki kamyonla çarpma eyleminin Kudüs İntifadası'nın devam ettiği ve Filistin halkının direnişe bağlı olduğu mesajını verdiğini açıkladı.
İslami Cihad Hareketi de Kudüs'te bugün gerçekleştirilen eylemi tebrik etti. İslami Cihad Hareketi sözcüsü Davud Şihab, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, eylemin işgalcilerin cinayetlerine verilmiş doğal bir tepki olduğunu ve Filistin halkının buna hakkı olduğunu ifade etti.
Filistinliler Lokma Dağıttı
FHKC üyesi Fadi Kanber'in eyleminin ardından Filistinliler Gazze'de tatlı dağıttı. Gazzeli gençlerden ve iş yeri sahiplerinden birçoğu eylemin ardından yayalara, yolculara ve şoförlere tatlı dağıtarak sevinçlerini ifade etti.
İsrail Eğitim Bakanı Neftali Bennett, ölenlerden 3'ünün İsrailli kadın askerlerden olduğunu, dördüncü kişinin ise isminin henüz netleştirilemeyen bir erkek olduğunu kaydetti.
İsrail polisi FHKC üyesi Kanber'i silahla vurarak öldürdü.

Hiç yorum yok: