Alışmayacağız

Ölümün karanlığına alışmayacağız; yaşamın aydınlığını yayacağız!
Katliamlarla dolu bir yılı geride bırakırken; barışın ve yaşamın sesinin yayılması temennisinde bulunduğumuz 2017 yılının ilk saatlerinde yine bir katliama maruz bırakıldık. Saat 01.30 civarında, İstanbul Ortaköy'de bulunan bir eğlence merkezinde gerçekleştirilen silahlı saldırıda, en son yapılan resmi açıklamaya göre, 39 kişi hayatını kaybetti, 65 kişi yaralandı.
2016'da gerçekleştirilen her bir patlamayla beraber ölümün karanlığına daha çok çekildik; yine de bu karanlığı büyütenlerin/büyütmek isteyenlerin karşısında yaşamın sesini/aydınlığını yaymaktan vazgeçmedik, umutsuzluğa teslim olmamak için sesimizi daha çok yükselttik. Biz istedik ki; yaşam/barış ulaşılması zor olan, varlığı imkânsız olan bir durum değil, insanlığın bir gerçeği olsun. 'Beraber yaşamanın tahammülüne' değil 'birlikte yaşamanın güzelliğine' inanalım.
Yeni yılın bu temennilerimizi gerçekleştirebileceğimiz bir yıl olmasını dilerken diğer taraftan, birlikte ve barış içinde yaşamanın güzelliklerine karşı basiretsizliklerinde inatla debelenenlerin, kendilerinden farklı kimlik ve yaşam tarzına sahip olanlara karşı nefret söylemlerine maruz kaldık. Her yeni yılda olduğu gibi bu yıla girmeden önce de; ülkede yaşanan haksızlıklara, zulümlere, istismarlara en önemlisi de 'kendilerinden olmayanlara' karşı gerçekleştirilen katliamlara tek kelime etmeyenlerin savaş tamtamlığında ve nefret söylemlerinde birbirleriyle yarıştıklarına, halen koruyabildiğimiz şaşkınlık duygumuzla, tanık olduk.
Bu seferki söylemler bir katliama kapı aralayarak onlarca insanın ölümüne sebep oldu! 39 olarak verilen ölü sayısı sadece resmi olarak verilen bir sayıydı; aslında bu saldırıyla ölen yine sizdiniz, bizdik, hepimizdik. Ölümleri kanıksadığımız anda ölen yine biz olacağız!
Müslüman-Gayrimüslim, Türk-Kürt, kadın-erkek, Doğulu-Batılı... Farklılıklar, kendinden olmayana zulmü meşru görmenin değil, insanlık ortak paydasında yaşamanın temeli olsun. Her bir farklılık zenginliğimiz, her bir zenginlik yaşamın gücü olsun!
Bizler Yaşam İçin SES Ver İnisiyatifi olarak;
- Suriye'deki savaşın ülkemizdeki çözümsüzlüğü beslediğini, barış hedefine ulaşılmasını daha da güçleştirdiğini biliyoruz.
- Ama 'Artık Yeter!' demeye inatla devam edeceğiz.
- Ölümün değil yaşamın, nefretin değil insanlığın yayılması için, aydınlık yarınlar için SES vermeye devam edeceğiz!
Gelin hep beraber ölüm değil yaşam, savaş değil müzakere diyelim!
Savaşın kazananı barışın kaybedeni olmaz!
Yaşam İçin SES Ver İnisiyatifi

Hiç yorum yok: