Barışı Hatırlatmak

Yaşam İçin Ses Ver İnisiyatifi, 2 Aralık'ta Ömer FarukGergerlioğlu'na İzmit'te dayanışma ziyaretinde bulundu. Sosyal medyada yaptığı barış konulu paylaşımları nedeniyle Gergerlioğlu hakkında linç kampanyası başlatılmış, ardından çalışmakta olduğu devlet hastanesindeki görevinden açığa alınmıştı. Halen üzerinde yoğun baskılar bulunan Gergerlioğlu, YİSV heyetine şunları söyledi:
"Ankara'dan gelen Yaşam İçin Ses Ver İnisiyatifi'ne hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum. Barış yanlıları için kara günler gibi görünüyor ama aslında biz farklı olduğumuz için güçlüyüz. Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıllık tarihindeki en mutlu olunan iki buçuk yıllık çözüm süreci bitti ve ülkenin başına dağ gibi sorunlar yığılmaya başlandı. Şu anda biz barış yanlıları açısından felaket dolu günler yaşıyoruz. Kimisi için belki farklı komplo teorileriyle açıklanacak bir durumdur bu ama biz maalesef barıştan uzaklaşmamızdan dolayı çok farklı olumsuzlukları yaşadığımızı düşünüyoruz.
Bizler Kocaeli Barış Platformu olarak faaliyetlerimizi üç buçuk yıldır sürdürüyoruz. Barış süreci bitse dahi biz durmayacağız ve devam edeceğiz düşüncesiyle başlamıştık. Hükümetten ve başka güçlerden bağımsız olarak kurulmuştuk ve süreci kim durdurursa durdursun onlara barışı hatırlatmak için oluşmuş sivil bir inisiyatifiz. Farklı kesim ve kimliklerden arkadaşlarla yola çıktık ve devam ediyoruz. Şu anda çatışma çözümleriyle ilgili okumalar yaparak dünyadaki örnekleri tahlil ediyoruz. Bunun tüm barış yanlıları tarafından yapılması gerektiğini düşünüyorum, çünkü aynı örneklerle karşılaşıyoruz. Bunları tetkik ederken aynı sesleri duyduk, dünyanın en ucundaki kişilerden bile ülkemizde yakın zamanda yaşadığımız hadiselere çok yakın cümleler duyduk; bu çok çarpıcı ve umut verici. Benim ülkemde yaşanmış sorunların başka yerde aşılmış ve çözülmüş olması, umut verici. Mücadelenin nasıl yapılmasını ve bu yola devam edilmesi gerektiğini işaret ediyor.
Faşizme, ayrımcılığa boyun eğmeden yürümemiz gereken yol bu. Yıllardır giderek toplumu parçalayarak ilerleyen problemler var, ama barış için hepimizin ödemesi gereken bedeller de var. Birçok kişi bu bedeli ödedi; bana da gerek dernek çalışmalarımda, gerekse de sosyal medya çalışmalarımda barış için paylaşımlar yaptığım için görevimden açığa alınma ve sosyal linçe uğratma gibi bir bedel ödetmeye uğraştılar. Bunlarla mücadeleyi demokratik bir gereklilik olarak görüyorum. Açığa alınmam sonrası yaptığım çalışmalar da bir demokrasi mücadelesidir, sonuçta işe iade edilsem de edilmesem de aynı yolda devam edeceğimi deklare etmiştim. Bu tür zorluklar tarihin her döneminde yaşandı, yaşanıyor, yaşanacak, bunlara çok yabancı değiliz, mücadelemiz devam ediyor. İnşallah bu topraklarda güzel günleri, adaleti, hakkı, kardeşliği hep birlikte göreceğiz."

Hiç yorum yok: