Apartheid Rejimi

Shorouq Dwayyat 19 yaşında Filistinli, üniversite öğrencisi bir genç kız.
Bir Siyonist yerleşimcinin tacizine maruz kalıyor. Aralarında tartışma çıkıyor.
Tartışma sırasında Siyonist gaspçı haydut silâhını çıkarıyor ve genç kızı dört yerinden yaralıyor. Haydutta ise çizik bile yok.
Siyonist işgalci apartheid rejiminin zulüm dağıtan mahkemesi, genç kızı 16 yıl hapse mahkûm ediyor ve 21 bin dolar da para cezası veriyor. Bunlar yetmiyor. Kudüs'ün Yahudileştirilmesi konusunda her bahaneyi kullanan Apartheid rejimi, genç kızın Kudüs oturma hakkını da kaldırıyor.
Evet, yüzyıllardır Doğu Kudüs'te yaşamış insanların orada yaşama hakkı İsrail makamlarının dudaklarından çıkacak bir çift söze bağlı.
Buna karşılık dünyanın neresinde doğmuş olursa olsun hayatında Kudüs'ü hiç görmemiş bir Yahudi'nin ise oraya istediği zaman yerleşme ve yaşama hakkı var.
Bu genç kızımız hapisten sağ çıktığında Kudüs'te de yaşayamayacak.
Kimseden ucuz kahramanlık istemiyoruz. Güçleri yetmeyeceği halde atıp tutmalarını ve üfürmelerini zaten eleştirdik. Yalakalık yapmak için plaka dağıtan tahtası kırıkları eleştirdik. Ama bu Apartheid rejimine jeopolitik mülahazalarla ve gaz maz cinsi bahanelerle meşruiyet kazandırılmasına sonuna kadar karşıyım. Bunu sağlayan normalleşmeye karşıyım. Bu zalimlere karşı açılmış davaların düşürülmesine karşıyım. Ve bunları meşru göstermek için ekranlara çıkmış ve kalem oynatmış herkes, neye müstahak iseler onu bulsunlar.
Levent Baştürk


Hiç yorum yok: