islam

İslam’ı; “büyük harfle başlayan İslam” ve “küçük harfle başlayan islam” olmak üzere ikiye ayıralım.
Büyük harfle başlayan İslam; müesses ve kurumsal, kendisinde profesyonelleşilebilen, bir inanç sistematiğine sahip, diğer inançlarla rekabet halinde, uğruna türlü zulümlerin işlenebildiği, önce itikadının belirlenip sonra bu itikadın ilahi buyruklara dayandırıldığı, mensubiyyeti gerektiren, belli şartlarla dâhil olunan, belli söz ve fiillerle haric olunan, çıkar amaçlı kurulmuş bir kurumdur. Sınırları belirlenmiş özel bir kurum olduğu için de ilk harfi büyük yazılır.
Küçük harfle başlayan islam; anlatılmaz yaşanır cinsten, kitaplara, sözcüklere sığmaz bir şeydir.
Bir teori bir fikir değil, bir duygudur, fiildir.
Başlıca gündemini "mazlum, adalet, sorumluluk" oluşturur.
Bu islam; okumadığı kitap, gitmediği memleket kalmamış ama ayak ayak üstünde “Aslında kuranda namaz/zekât...” şeklinde başlayan cümleler kuran Prof. Dr. Şebelek'in anlayacağı bir şeyden çok, sabahın ayazında namazını cemaatle eda etmek için camiye koşan, ihtiyar hâliyle kazanabildiği üç kuruşun zekâtını hesaplayıp, verecek bir muhtaç arayan Ali dayının anlayacağı bir şeydir.
Suriye’de yaşananların mezhepsel nedenlerini analiz edip yapılması gerekenleri anlatan bir feysbuk allâmesinden çok, tek serveti olan üç ineğinden birisini ensar edasıyla savaşın mağdurları için hibe eden Hatce teyzenin anlayacağı bir şeydir.
Vicdanı, ahlâkı olan bir inançtır küçük harfli islam.
Kimin imanının sağlam, kimin imanının fasid olduğunu sadece yaratıcısının bildiği ve hükmettiği inançtır. Neye inandığından çok ne yaptığının sorgulandığı bir inançtır.
Gündemimizi işgal eden İslam, büyük harfle başlayan İslam olduğu için olsa gerek, asırlardır konuşuyor, tartışıyoruz ama mazlum yine mazlum, muhtaç yine muhtaç, sorumluluklar yine eksik, adalet yine kayıp…
Yusuf Yılmaz

1 yorum:

frm forum dedi ki...

Tabular İslam'ından yürek islamına.

Prof. Dr. Şebelek bu ünvanı bilmem hangi İniversiteden satın (aldı).
Ali Dayı ise kim bilir büzüşmüş yüreklere neler neler (verdi).

Kimi iniverdiği kadar alıverdi, kimi muhtaçlara kadar yükselip veriverdi.