Yemen'in İşgali

On binlerce Yemenli, başkent Sana sokaklarını işgal etti ve Suudilerin ülkelerini işgal etmesine karşı öfkelerini dillendirdi.
Perşembe günü Sana şehir merkezinde bir araya gelen Yemenliler, Suudilerin Yemen’in iç işlerine müdahale etmesini kınadılar.
Aynı zamanda göstericiler, Yemen halkına karşı ABD ve Suudi Arabistan’ın uygulamaya soktuğu fesada cevap vereceklerine dair ant içtiler.
Suudi karşıtı yürüyüşün çağrısını Ensarullah hareketi liderliği yaptı. Yürüyüş, Suudi Hava Kuvvetleri uçaklarının Perşembe gününün ilk saatlerinde Ensarullah savaşçılarının mevzilerini bombalaması, Sana havalimanına ve Duleymi hava üssüne saldırılması ardından gerçekleşti.
Riyad’ın Ensarullah mevzilerine saldırdığına dair iddialarına karşın Suudi uçakları Sana havalimanı yakınındaki birçok evi havaya uçurdu. Gelen ilk haberlere göre, Suudilerin Yemen’e yönelik hava saldırıları 18 sivilin ölümüne sebep oldu. Yemenli kaynaklar, ölü sayısının artmasından korktuklarını söylüyorlar.
Suudi işgali ardından firari cumhurbaşkanı Abd Rabbuh Mansur Hadi’ye sadık güçler, güneydeki liman kenti Aden’de bulunan uluslararası havalimanının kontrolünü ele geçirdiler.
Havalimanı daha öncesinde Husilerin kurduğu Ensarullah hareketinin müttefiklerinden olan 39. Zırhlı Tugay birliklerinin elindeydi.
Yemen TV’sine göre, Sana’yı işgal eden Suudi uçaklarına uçaksavarlarla ateş ediliyor.
Yemen’in egemenliğine yönelik Suudi hükümetinin bu açık saldırısı, Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumlarda sessizlikle karşılandı. Dünya, Riyad’ın Yemen’in egemenliğine yönelik bu ihlaline hiçbir tepki göstermedi.
Press TV

Hiç yorum yok: