Halid Şeyh

Batı Kudüs’ün Beyt Anan Köyü’nden Halid Şeyh 14 yaşında. İsrail güçleri tarafından kaçırıldı ve İsrail askerlerine taş attığı bahanesiyle kırk gündür gözaltında.
Halid’in babası Hüsam Şeyh’in ifadesiyle, İsrail güçleri oğlunu 25 Aralık 2014’te kaçırmış. Sonrasında Halid Şeyh soruşturma için Binyamin karakoluna götürülmüş.
Hüsam aynı gün, gece yarısı, oğluyla görüşmüş. Yüzünde dayak izleri varmış. Babanın anlattığı kadarıyla Halid Ramallah’taki Ofer Hapishanesi’ne götürülmüş, burada üç kez mahkeme önüne çıkartılmış. Son mahkemede taş atmak ve otomobil lastiği ateşe vermekle suçlanmış. Gittiği her mahkeme de gözaltı süresini uzatmış ve kefaletle salıverilme önerisine itiraz etmiş.
Halid’in babasının dediğine göre, evladı zor zamanlar geçiriyor, ayrıca fena dayak yiyor. “Onu mahkemede ilk gördüğümde elleri ve bacakları kelepçelenmişti. Bizimle konuşmasına mani olundu.”
“Ayrıca Halid’de anemi var. Son kan testine göre HGB seviyesi 8.” Babayı en çok da bu endişelendiriyor.
“Halid’in ilâçlarını alıp almadığını bilmiyorum, ona özel ilâçlar veriliyor, özel bir rejim uygulanıyordu.”
Baba, mahkemeye oğlunun durumunu sorduğunda hâkimin şu cevabı verdiğini söylüyor: “Oğlun İsrail için güvenlik tehdidi teşkil ediyor.”
Mahkemenin aldığı karar Halid’in babasını şoke etmiş. Ellili yaşlarında bir adamın çocukları bu şekilde hapse atıp onlarla ilgili hükümde bulunması garibine gitmiş.
“Normalde çocukların olacağı yer ya okuldur ya da oyun alanıdır, hapishane değil”. Baba sözlerini bu şekilde bitiriyor.
International Middle East Media Center
[Uluslararası Ortadoğu Medya Merkezi]

Hiç yorum yok: