Banda Bassotti

Bu bildiriyi Lugansk Halk Cumhuriyeti başbakanı tarafından imzalanan 20 Ekim 2014 tarihli davete cevap olarak kaleme alıyoruz. Davette Lugansk’taki antifaşist Donbass’ta bir konser vermemiz isteniyordu.
Roma’ya döndüğümüzden beri Donbass’ta ilân edilmiş o sahte ateşkese rağmen sivillerin üzerine bombaların yağdırıldığına tanık olduk. Gözümüzün önünde çocuk, yaşlı, genç, Novarusyalı partizanlar katlediliyordu. Çocukların okullarına gitmesine, ailelerin normal hayatlarına devam etmelerine mani olunuyordu. Okullar ve öğrenci otobüsleri bombalanıyordu. Bu sözde ateşkesten de önce ABD’nin desteğini arkasına almış olan Avrupa Birliği, Kiev rejimine savaş araç gereci ve tanklar gönderiyordu.
Novarusya halkının mücadelesini desteklemek, tüm antifaşistlerin görevidir.
Bizim SSCB tarihi ve bugünkü Rusya ile güçlü kalbî bağlantılarımız mevcuttur, bu nedenle Donbass’ı, Sovyetler Birliği’nde çocukların Zafer Günü Bayramı olarak kutladıkları 9 Mayıs 2015 tarihinde ziyaret etmeye karar verdik.
Bu bildiriyle Banda Bassotti’nin Zafer Günü Bayramı’nın bir parçası olarak antifaşist bir kafile örgütleyeceğini tüm kamuoyuna ilân ediyoruz.
Nazi faşizmine karşı savaşan tüm vatanseverlere saygı sunmak için İtalya’da 25 Nisan’da Kurtuluş Günü kutlanır; aynı kutlama Novarusya’da 9 Mayıs’ta yapılmaktadır. Yanımızda tüm şarkılarımızı, orak-çekicimizi ve kızıl bayrağımızı getireceğiz.
Tüm antifaşistlerin bu antifaşist kafilenin oluşumuna katkı sunmasını istiyoruz.
No Pasaran!
Faşizme Geçit Yok!
Banda Bassotti
Roma -Dünya
Aralık 2014


Hiç yorum yok: