Birinci İntifadanın 27. Yıldönümü

Bugün, 8 Aralık 1987 yılında 1 Siyonist İsrailli’nin kullandığı otobüsü Filistinli işçilerin bulunduğu otomobilin üzerine sürmesi ve 4 kişinin şehit olması sonucu ateşlenen Birinci İntifada’nın 27. Yıldönümü.
4 Filistinlinin şahadetinin ardından gerçekleştirilen cenaze töreninde, Filistinliler Siyonist rejim askerlerine taş atmaya başladı. Siyonist askerler ise Filistinlilere ateş açtı.
Birinci İntifada çok kısa bir süre sonra Gazze’ye, Batı Şeria’ya ve Kudüs’e taşındı.
Taşlara ve Molotof kokteyllerine hedef olan Siyonist askerler, destek istemek zorunda kaldılar ve Birinci Filistin İntifadası böylece ateşlenmiş oldu.
Ölümlerin, tutuklamaların, yıkımların, baskınların ve ablukanın ortasında İntifada kendisine yeni yeni direniş yöntemleri buldu.
Siyonist rejim bu intifadayı bastırabilmek için her şeyi yapmıştı: Filistinlilerin üzerine kullanılması yasaklanmış silahlarla ateş açmak, gaz bombaları ve daha niceleri…
Olayların tırmanışa geçtiği bu dönemde Knesset’te konuşan Siyonist rejim eski Başbakanı İzak Rabin, “Gerekirse askerlerimize taş atan Filistinlilerin ellerini ve ayaklarını kırarız” demişti.
Şubat ayında Siyonist bir fotoğrafçının, Siyonist İsrail askerinin elinde taş olan Filistinli bir gencin kolunu kırarken çektiği fotoğrafı yayımlamasının ardından, Filistin İntifadası en yüksek seviyeye çıktı.
Filistin halkı, direnişin sesini bütün dünyaya duyurabilmek için “Basın İntifadası”na imza attı ve Batı Şeria ve Gazze’deki duvarlara yazılar yazmaya başladı.
Birinci İntifada esnasında yaklaşık 1.300 Filistinli şehid edildi ve 160 Siyonist öldürüldü.

Hiç yorum yok: