RedHack'ten

Türkiye’nin bir numaralı hacker kolektifi RedHack, Türkiye Elektrik İletim A.Ş’nin web sitesini hakladı. Kolektif üyeleri, elektrik kurumuna yığınla borçları bulunan çok sayıda Türkiyeli yurttaşı keyiflendirdi. RedHack, iddiasına göre, 1,5 trilyon liralık borç sildiği iddiasında. Bu tutar, 668.523.705.000.00 dolar değerinde.
Eğer RedHack’in iddiası doğru ise, Türkiye elektrik dağıtım şirketi ciddi bir zarara maruz kaldı. Yetkililer, fatura ve borç detaylarını içeren web sitesinin yedeğinin bulunmadığını söylüyorlar.
RedHack Kimdir?
Redhack (Kızıl Hackerlar, Kızıl Hackerlar Birliği), Türkiyeli hacker kolektifidir. Kolektif Marksist-Leninist ideolojiye bağlıdır ve 1997’de kurulmuştur. RedHack, ayrıca Yüksek Öğrenim Kurumu, emniyet binaları, ordu, Türk Telekom ve Milli İstihbarat Teşkilatı gibi birçok kurumun web sitesini hack’ledi.
Kolektif hakkında çok az şey bilinmesine karşın, grubun çekirdeğinin 12 kişiden oluştuğu, liderinin ise MaNYaK olduğu söyleniyor. RedHack, ayrıca terörist örgüt olarak suçlanan ilk yapı. Halihazırda dünyada en çok aranan 5 hacker grubundan biri.
Kolektif, Türkiye İnternet Sansürü kanunlarına karşı yürüttüğü kapsamlı protesto eylemleri gibi bir dizi hacktivizm projelerine imza atıyor.
Video
RedHack, ayrıca elektrik iletim şirketi müşterilerinin borçlarını nasıl sildiğini anlatan bir video da yükledi:

Vijay
Techworm

Hiç yorum yok: