Kürt Halkının Dostu Sungur Savran mı?

I
Farkında mısınız? Haziran ayından beri manşetten bir “IŞİD İzmir’de” durumları yaratılıyor. Başka bir yerde değil, bilhassa İzmir’de! Önce AKP yandaşı gazetelerden yayılan bu haberlerde, iri iri harflerle atılan manşet klişesi şöyle bir şey; “IŞİD İzmir'de korkuttu”, “İzmir'deki IŞİD eyleminde korku dolu anlar”. Haberleri topluyorsunuz, içini okuyorsunuz, Haziran ayındaki “korkunç IŞİD” haberinde, “İslamî kurum ve kuruluşlar” diye çakma imzalı bir pankartın arkasında toplanmış hepi topu 20 sünepe; bugün de ANF’den yayılan “İzmir'deki öğrenciler DAİŞ tehdidi altında” haberi var ; “hepinizi yakacağız” diye iri harfli bir ara başlık gene; başlığın altına bakıyorsunuz; 1 kişi 1 diğerine omuz attı, geçerken de “hepinizi yakacağız” dedi. Hadi ya! Yine başka bir cümle: “7-8 kişilik grup gözdağı verdi” 7-8 kişi... Vay!
Yani şöyle sorayım; adam mı kerizliyorsunuz siz acaba! Binali'nin tak-şak valisinin bir iki piyesi, paçavradan iki organizasyonun adı; “IŞİD İzmirlileri korkuttu” olmuş. Buna alenen korku politikası derler, korkuyu inşa etmek derler, mühendislik derler... Peki, “solcuyum” deyip de bu zırvaları gazetelerinden yayanlara ne derler?
II
Sungur Savran Kürtlerin dostu kim diye merak ediyorsa, Avni Özgürel'i iyi izlesin. Şöyle ki: 2003’ten bu yana Öcalan, Karayılan ve PKK hakkında verdiği beyanatları alt alta yazıp bir okusun. “MİT kurdurdu”dan “Öcalan çözer”e! Oradan da “akil adam kumanda masasına”. Avni bir kişi olarak değil de (Avni Özgürel bir kişi olarak değerlendirilemez çünkü, cins isimdir), devletin bir rüşeymi, oğulcuğu halinde, eski Türkiye Ergenekon’undan yeni Türkiye Ergenekon’una doğru adım adım nasıl evrilmiş bir baksın. (fakat evrilmek dediysem, 2005’te yazdığı “Osmanlı'ya Hasret Topraklar”, 2000 öncesinde aldığı notlarla dolu! Çelişki yok!). Sonra da aynı dönemde, misal Öcalan'ın ve Karayılan'ın Özgürel hakkındaki beyanat ve değerlendirmelerini de okusun. Hatta daha geriye... Güya Avni'nin bunlarla kanlı bıçaklı olduğu yıllara mesela. “Bir Halkı Savunmak”taki “değerli aydınımız Avni Özgürel” alıntılarına da baksın. Misal, Haziran 2012 tarihli Özgürel-Karayılan mülakatına... Karayılan bir dağın başında; “tam bu iş bitti tamam artık barış oldu derken, Silvan hadisesiyle sarsıldım, hepimiz çok sarsıldık, derinden üzüldük” diye hıçkırırken; Özgürel, Karayılan'ın “üzüntüsünü, samimiyetini derinden hissederken”; manşetler “barış gene direkten döndü” zırvalarıyla yıkılırken; daha paralel icadı da yapılmamışken; işte tam o sırada, aşağıda ovada, 8.000 KCK'linin adliye önünde kuyruğa girerek rızaen tutuklanmakta bulunduğunu, bir coğrafyanın neredeyse topyekûn deliğe süpürülmekte olduğunu, ama niyeyse bu barışın iki de bir sadece Silvan'la cartla curtla sarsıldığını, sadece senaryoya “pusu” girdiğinde sarsılabildiğini, az biraz hatırlasın. Silvan’mış! Reşadiye’ymiş! Yüksekova’ymış! Habur “rezaletiymiş”! Sızdırılan MİT-PKK görüşme kayıtlarıymış. Açsın o kaydı da dinlesin, Az buçuk bir mantık, maksat, görüşmeye, müzakereye, benzer bir hal var mı o konuşmalarda? Mevzu yok, masaya yatırılan bir kalem yok, karşılıklı talep yok... Güya hepsi müzakerelere katılmış, 3 adam birbirine müzakere geçmişi anlatıyor. Madem asıl müzakere Oslo’da yürütülüyormuş, zaten Oslo'ya katıldığı belirtilen 2 KCK yöneticisiyle niye ayrıca görüşme gereği duyulmuş acaba? Hepi topu 50 dakikalık bir görüşme, üstüne basa basa “MGK'nin bilgisi dahilindedir görüşmelerimiz” demek dışında, KCK operasyonları yüzünden huzursuzlanan Kürde, “aha da müzakereler yapılıyor, yürüyor, barıştık barışacağız” havası vermenin dışında, o gün orada ne görüşülmüş, hangi kalem ele alınmış? Açsın baksın, videosu hâlâ youtube'da! Zaten “sızdırılmak” için hazırlandığı gün gibi ortada, nerede çekildiği bile belli olmayan, her türlü makuliyetin ötesinde saçma sapan bir mizansen. Sarsıl-sar! Sars-sar! 99’dan beri beynimizi yaktılar, bir çuval dolusu tiyatro. Link de vermiyorum artık, hangi birini vereyim, koskoca profesör, zahmet olmaz, dönsün baksın.
İşte oralarda ona değişim gibi, dönüşüm gibi görünen bu zikzaklar, hülasa devletin daniskası.
Kürt halkının dostu Sungur Savran mı? Yazık.
Sibel Danende

Hiç yorum yok: