İsrail'in Özrü

Dün akşam saatlerinde Türkiye ve dünya kamuoyu, Netanyahu yönetiminin Mavi Marmara katliamı nedeniyle Türkiye’den özür dilediği haberini aldı. 65 yıllık işgal tarihi boyunca sayısız cinayet ve katliama imza atmış Siyonist rejimin, 31 Mayıs 2010 tarihinde işlediği suç nedeniyle özür dilemesi, hatta kurbanların ailelerine tazminat ödeneceğini açıklaması, sıra dışı bir gelişmedir ve kuşkusuz bunda 3 yıldır Filistin dostlarının yürüttüğü hukukî ve siyasî mücadelenin de payı olmuştur.
Ancak büyük resim ortaya konulduğunda bu gelişmenin sevinçle değil, kaygıyla izlenmesi gerekmektedir. Zira “özür”, gerçekte, ABD Başkanı Barack Obama’nın talimatıyla Türkiye-İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesinden başka bir amaç taşımıyor.
Aslında kesilen diplomatik ilişkilere rağmen geride kalan süre zarfında iki ülke arasındaki dolaylı temaslar her zaman devam etmiş, ikili ticaret hacmi küçülmek yerine büyümüştür. Ancak ABD, başından beri ilişkilerin tümden normalleşmesi ve daha da gelişmesi için çabalamış, birkaç hafta önce Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Türkiye ve İsrail’in ABD’nin iki yakın dostu ve müttefiki olduğu mesajı da, yaklaşan normalleşmenin habercisi olmuştur. Nihayet, bu hafta Tel Aviv’e giden Obama, Siyonist rejime açık ve güçlü bir desteği ifade etmiş ve Türkiye’yle olan “husumet”in de sona ermesini istemiş, sonuç olarak da Obama henüz Ben Gurion Havaalanı’ndayken gerçekleşen üçlü telefon görüşmesiyle yeni bir döneme girilmiştir.
Özür ve tazminat önemlidir, ancak Türkiye Başbakanlığı tarafından yapılan cevap açıklamasında iki ülke arasındaki ilişkilerin “bozulmasından” dolayı duyulan “üzüntü”den ve hatta ilişkilerin yeniden tesisinin “stratejik önemi”nden bahsedilmesi kaygı vericidir.
Ortadoğu meseleleriyle bizzat ve fiilen ilgilenmek istemeyen Obama yönetimi, bölgede kendisinin adına bunu yürütecek bir eksen oluşturma yönünde arka arkaya adımlar atıyor. Bu eksen, temel olarak, Türkiye, İsrail ve Körfez diktatörlüklerinden oluşmakta, aynı eksen bölgede kendisi bakımından tehdit oluşturan veya oluşturması muhtemel unsurları da ya kendi tarafına çekmeye, ya tarafsızlaştırmaya ya da istikrarsızlaştırmaya çalışmaktadır.
Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği olarak, Siyonist işgal rejimini meşrulaştıran her türlü adımı protesto ediyor, Türkiye ve dünya kamuoyuna Tel Aviv’deki yönetimi ticarî, askerî, diplomatik, akademik yönlerden yalnızlaştırma, tecrit ve boykot etme ve kendi hükümetlerine bu doğrultuda baskı yapma çağrısı yapıyoruz.
23 Mart 2013

Yorumlar